ZUBEK - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

ZUBEK

Rody
Zubek to relatywnie młody ród koniowiański, którego pierwszy przedstawiciel zawitał tu dopiero w 1933 roku i osiedlił się w centrum Koniówki na gruntach Molcorzowych. Dziewięć lat później jego śladami idzie siostra, by prowadzić dom u Wdowioków.

Charakterystyka rodu
Józef Zubek urodził się w Starem Bystrem i jako 27-latek poślubił Rozalię z Planiczków. Starsza o 12 lat Rozalia wydała na świat czworo dzieci, z których stratę ostatniego, najprawdopodobniej ze względu na jej wiek, musieli opłakiwać już w dniu przyjścia na świat.
Najstarszy Jan, wybrał drogę duchowną i został księdzem, zaś młodszy Stanisław wraz z Anną zd. Toczek przejął gospodarstwo po starzejących się rodzicach.
Młodsza siostra Józefa, Zofia przybyła do Koniówki w 1942 roku, by prowadzić gospodarstwo wraz Józefem Ziębą – Wdowiokiem. Małżeństwo doczekało się sześciorga dzieci, z których kilku było chlubą Koniówki. Szczególnie najmłodszy Ludwik, który reprezentował kraj na wielu zawodach międzynarodoych w biathlonie, wpisał się w karty historii wioski. Jego osiągnięcia przedstawione są w zakładce Sport i lecznictwo.
Józef Zubek zasymilował się z życiem gromady od samego początku swojego pobytu w Koniówce. Wiemy z kronik strażackich, że był czynnym strażakiem jeszcze przed wojną i jednym z pionierów, którzy reaktywowali jednostkę po wojnie. Niestety żona zostawiła go już po 30 latach pożycia na kolejne 30 w samotności. Starzejąc się obserwował dorastające wnuki i rodzących się ich następców. W międzyczasie, już jako sędziwy staruszek podjął się wraz z innymi mieszkańcami Koniówki pracy jako statysta na planie „Rodu Gąsieniców”.
Najstarszy wnuk Józefa, Jan wyprowadził się do Witowa, drugi zmarł przedwcześnie i wraz z nimi nazwisko Zubek zniknęło ze wszelkich wpisów o Koniówce. Aktualnie gospodarstwo Molcorzów prowadzi najmłodsza wnuczka Józefa, a starobystrzańska krew płynie w żyłach rodu Ziębów i Rafaczów.

Bogusław Zięba, Koniówka 17.04.2016
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego