W CORNYJ IZBIE - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

W CORNYJ IZBIE

Aktualizacje > 2017-2018
Po długich próbach, dzieci z zespołu „Śleboda” wyruszyły w turnee z inscenizacją  Adama Pacha pt. „W cornyj izbie”. Turnee było nagrodą za występy kolędnicze połączoną ze zwiedzaniem nowych miejsc. Tym razem dwóch metropolii: Bratysławy i Wiednia. Zwiedzanie Wiednia było połączone z występem na festynie z okazji zakończenia roku szkolnego organizowanym w Polskiej Szkole im Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu.
Zwiedzanie i występ
Wycieczka dopięta była na ostatni guzik, do tego stopnia, że jeszcze w przeddzień wyjazdu dzieci odbierały informacje od kierownictwa zespołu na smartfonach. Według zaleceń, trzeba było wziąć ze sobą paszport, legitymacje szkolne, strój góralski, wygodne obuwie, kurtki przeciwdeszczowe, lekarstwa, kanapki, kapela – instrumenty i oczywiście dobry nastrój.
Na pierwszy ogień poszła Bratysława. Grupa zameldowała się 22 czerwca po godzinie 17 w hostelu i po dokonaniu pierwszych formalności ruszyła w stronę Bratislavskiego hradu, zamku górującego nad Dunajem. Tam, jeszcze przed zmrokiem, obeszła ogrody zamkowe i następnie wąskie uliczki starego miasta.
Po śniadaniu następnego dnia, grupa ruszyła na podbój Wiednia. O 11 oczekiwana była w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Ambasadzie RP i występem otwarła letni festyn. Po prezentacji umiejętności przyszła kolej na wspólne zdjęcia i dalej na obiad, który serwowany był w innej szkole w centrum Wiednia. Przy okazji grupa zwiedziła kaplicę, bibliotekę i inne pomieszczenia Theresianum - jednej z najstarszych szkół Europy.
Kolejny punkt zwiedzania to letnia siedziba Habsburgów – Schönbrunn i jego piękne ogrody. Zdjęcia i powrót metrem do centrum i parku miejskiego z pomnikiem Johanna Straussa, dalej pieszo do katedry św. Stefana i na lody, do kościoła polskiego, belwederu i autokaru, który zabrał grupę na Kahlenberg – górę, na której we wrześniu 1683 roku Jan III Sobieski czynił ostatnie przygotowania do bitwy z Turkami.
Na górze, proboszcz kościoła, który stanął w miejscu utworzenia prowizorycznego ołtarza dla wojsk Sobieskiego, streścił historię kościoła, omówił sytuację i wojnę w 1683 roku oraz wspomniał o wizycie naszego papieża Jana Pawła II na Kahlenbergu. Zaopatrzeni w pamiątki, już w zmroku i przy zimnym wietrze, uczestnicy turnee ruszyli w drogę powrotną do Polski, po odpoczynek i przygotowania do kolejnego występu, tym razem u podnóża polskich gór.

Baletki i kierpce
Pod takim hasłem restauracja Ziębówka zorganizowała spotkanie dwóch grup dziecięcych – kaszubskiej i góralskiej. „W cornyj izbie” poszło na pierwszy ogień, w chwilę później „Bursztynowa Balladyna”, a na koniec wspólna zabawa i posiłek przygotowany przez obsługę restauracji.
Dalszy ciąg turnee „Ślebody” obejmuje występy na Festynie Rodzinnym w Pieniążkowicach 15 lipca i z okazji IV Góralskich Śpasów w Podczerwonem 19 sierpnia.

Bogusław Zięba, Koniówka 10.07.2018
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego