ALBERT W. VAN OOSTROM - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

ALBERT W. VAN OOSTROM

Historia > 13 IX 1944
Albert William Van Oostrom był technikiem pokładowym, wówczas sierżant na pokładzie Latającej Fortecy nr 44-6412, która rozbiła się na śtrece w Koniówce 13 września 1944 roku. W trakcie nalotu nad Blechhammer był lekko ranny, a po wydaiu rozkazu ewakuacji przez Robsona ratował się, jak inni, skokiem na spadochronie. Wylądował w okolicy torfowni w Podczerwonem i trzy dni później, wraz z Nance został złapany przez Niemców w Chochołowie. Przerzucono ich do Palace w Zakopanem, potem na Montelupich w Krakowie, by następnie przetransportować obu do Dulag Luft we Frankfurcie nad Menem. Stamtąd trafili do Podborska (Kiefheide), gdzie niemcy urządzili Stalag Luft IV - obóz dla podoficerów lotnictwa.
Wspomnienie
Albert William Van Oostrom urodził się 10 lutego 1925 roku w Nederland, w stanie Texas jako syn holenderskich emigrantów Johna i Johanny zd. Pleiter.
Szkołę średnią ukończył w 1942 roku, a w 1943 został powołany do wojska. W szkole interesował się przedmiotami ścisłymi, co wpłynęło na jego zainteresowania, które w rezultacie wykorzystane zostały w armii. Został technikiem pokładowym w samolotach bombowych i w bazie lotniczej Ardmore, w stanie Oklahoma przydzielono go do załogi B-17.
Po przejściu szkolenia bojowego w Ardmore i następnie w Kearney w Nebrasce, w połowie lipca 1944 roku wyruszył wraz z załogą w kierunku starego lądu. Wraz załogą przydzielony został do 817 Eskadry 483 Grupy Bombowej stacjonującej w Sterparone koło Foggi we Włoszech.
Pierwszą misję bojową odbył 22 lipca 1944 roku biorąc udział w bombardowaniu jednej z większych rafinerii niemieckich w Ploesti w Rumunii. Pozostałe cele, które atakował wraz ze swoją załogą były na terenie Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Jugosławii, Czechosłowacji i Polski.
Dnia 13 września 1944 roku, w trakcie ataku na Blechhammer, Latająca Forteca nr 44-6412, na której pokładzie znajdował się Van Oostrom została uszkodzona i ostatecznie rozbiła się na nasypie kolejowym w Koniówce. Wszyscy lotnicy uratowali się skacząc wcześniej na spadochronach. Albert wylądował przy granicy polsko-czechosłowackiej, niedaleko dzisiejszej torfowni w Podczerwonem. Trzy dni później, razem z innym członkiem załogi, Philipem Nance został złapany przez Niemców w okolicy Chochołowa.
Następnie przez „Palace“ w Zakopanem, więzienie w Krakowie i obóz przejściowy koło Frankfurtu nad Menem trafił na Pomorze, do obozu Stalag Luft IV. Przebywał tam do 6 lutego 1945 roku, kiedy obsada niemiecka została zmuszona przez wojska radzieckie do ewakuacji obozu.
W tym dniu, zaopatrzony w nowe obuwie i rację żywnościową na kilka dni, wraz z 5000 więźniów oraz z obstawą niemiecką wyruszył piechotą na zachód, biorąc udział w jednym z wielu w tym czasie, tzw. Marszu Śmierci. W sumie, od 6 lutego do 25 kwietnia 1945 roku, kiedy to grupę przejęła 1 Armia Amerykańska przeszedł około 600 kilometrów w chłodzie (1944/45—jedna z najbardziej srogich zim na terenie Europy), żywiąc się głodowymi racjami spontanicznie dostarczanymi przez obstawę niemiecką lub przez Czerwony Krzyż. Stracił znacząco na wadze, ale nie doznał żadnych ran w trakcie całej przygody wojennej na terenie Europy.

Po wojnie
Po powrocie do USA trafił na pół roku do obozu adaptacyjnego, następnie pracował razem z ojcem, a w 1952 roku zatrudnił się w Union Oil of California Refinery w rodzinnym mieście, Nederland. Tu pracował do 1986 roku, a po przejściu na emeryturę poświęcił się gospodarce i hodowli owiec. W 1946 roku poślubił Genevieve Montroy z Jennings w stanie Louisiana i razem wychowali trzy córki. Albert William Van Oostrom, technik pokładowy Latającej Fortecy z Koniówki, wówczas w stopniu sierżanta, zmarł 24 kwietnia 2010 roku w szpitalu Serenity House w Port Arthur. Przed śmiercią chorował na Parkinsona i często nawracające się zapalenie płuc, dolegliwości, które wg lekarzy mogły być odbiciem jego przeżyć wojennych.

Bogusław Zięba, Koniówka 25.04.2010
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego