JEZU, UFAM TOBIE - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

JEZU, UFAM TOBIE

Aktualizacje > 2011-2012
22 marca 2012 roku ks. kardynał Stanisław Dziwisz, w asyście 17 innych księży z okolicznych parafii, przewodniczył powitaniu i wprowadzeniu Obrazu Miłosierdzia Bożego do kościoła w Chochołowie. Peregrynacja lub pielgrzymka kopii cudownego Obrazu z Łagiewnik oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II dotarła 16 marca i zatrzymała się do 23 marca 2012 w dekanacie czarnodunajeckim. Parafia Chochołów świętowała to wydarzenie bezpośrednio po rekolekcjach wielkanocnych, jak zwykle przy podobnych okazjach, w strojach ludowych i przy akompaniamencie muzyki góralskiej.

Peregrynacja
Peregrynacja (pielgrzymka) kopii cudownego Obrazu Miłosierdzia Bożego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II dotarła na Podhale i między 16 – 27 marca 2012 zatrzymała się w dekanacie Czarny Dunajec.
Do parafii św. Jacka w Chochołowie Obraz „Jezu, ufam Tobie” przybył dnia 22 marca bezpośrednio po rekolekcjach wielkanocnych. Z tej okazji parafianie przybrali domy i obejścia na drodze przejazdu w kolorowe emblematy, wstążki, obrazy i chorągiewki. Powitanie i wniesienie Obrazu do kościoła odbyło się pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza w asyście 17 księży z okolicznych parafii.
Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego to naturalne przedłużenie Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, któremu przewodzi Hasło „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Kult Bożego Miłosierdzia, który na przełomie tysiącleci przekazany został całemu światu, przypomniała nam św. Faustyna, a bł. Jan Paweł II przyczynił się do powstawania z tym związanych inicjatyw parafialnych na przełomie ostatnich lat. Obie postacie były tak trwale związane z Miłosierdziem Bożym, że zdecydowano o towarzyszeniu peregrynacji Obrazu ich relikwii.
22 lutego 1931 roku w Płocku siostra Faustyna miała usłyszeć słowa, które następnie zapisała w swoim notatniku: „Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały”.
Pielgrzymka Obrazu Jezusa Miłosiernego rozpoczęła się 15 października 2011 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w 80 rocznicę objawienia tegoż siostrze Faustynie i trwać będzie do 22 czerwca 2013 z zakończeniem w Katedrze Królewskiej na Wawelu.
Bezpośrednim przygotowaniem wiernych do owocnego przeżywania nawiedzenia Obrazu są misje parafialne, rekolekcje lub triduum poświęcone tej tajemnicy. Czas nawiedzenia w poszczególnych parafiach ma miejsce od godz. 17.00 w dniu przyjazdu, do ok. godz. 16.30 w dniu pożegnania Obrazu. Czas Nawiedzenia to możliwość pogłębienia życia religijnego oraz więzi sakramentalnej, a także sposobna okazja do przemyślenia przed Bogiem.
Obraz wraz z ramą jest wierną kopią wizerunku Jezusa Miłosiernego z kaplicy klasztornej w Łagiewnikach (o wymiarach 230 cm x 120) i jest przewożony wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny w specjalnym samochodzie–kaplicy. Pielgrzymujący Obraz został pobłogosławiony przez Ojca Świętego Benedykta XVI podczas środowej audiencji w dniu 14 września 2011 r.

Obraz w parafii
Oprawa wydarzenia w Chochołowie była bardzo podniosła. Parafianie przybyli na spotkanie w regionalnych strojach, a Obraz i pielgrzymujący z nim Goście witani byli tradycyjną muzyką góralską. Od chwili przyjęcia Obrazu, aż do pożegnania 23 marca trwały bezustanne czuwania – osobne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Chochołowa, Koniówki i Dzianisza. Rozpoczęto Mszą świętą, następnie, do godzin wieczornych, można było się oddać indywidualnej kontemplacji, po której odprawiona została Droga Krzyżowa, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do północy. Kolejnym programem była Msza o powołania kapłańskie i dalszy ciąg adoracji mędzy 2:00 – 6:00. Msza poranna dla osób pracujących i Eucharystia dla osób chorych wypełniły poranek i przedpołudnie. Po południu adoracja dla dzieci i młodzieży, ludzi samotnych, biednych i bezrobotnych, a od 15:00 Godzina Miłosierdzia z Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Msza święta z Aktem Zawierzenia Parafii Bożemu Miłosierdziu na zakończenie peregrynacji.

Zofia Zięba, Koniówka 14.04.2012
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego