SZWAC - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

SZWAC

Rody
Nazwisko Szwac należało do jednego z najstarszych rodów w Koniówce, nie przetrwało jednak próby czasu. Mimo, że jego przedstawiciele byli tu na długo przed rozpoczęciem wpisów w Księgach Parafialnych w Chochołowie w 1786 roku, słabe predyspozycje fizyczne, czy też siła żeńskiej strony rodu doprowadziły do wymarcia linii Szwac w przeciągu 140 lat od momentu założenia rejestrów parafialnych. W roku 1916 zmarł ostatni mężczyzna żyjący w Koniówce, pozostali wyprowadzili się z rodzinami do Chochołowa i Podczerwonego, a na miejscu tradycje, wraz z żeńskimi przedstawicielami rodu Szwac, przejęły rodziny Knapczyk, Liszka, Haberny, Planiczka, Tyrała i Leja z Koniówki.
Charakterystyka rodu
Na przestrzeni ponad 250 lat, które uwiecznione zostały przez księży prowadzących Księgi Parafialne w Chochołowie można wyodrębnić 6 pokoleń przedstawicieli rodu, którzy w tym czasie żyli, pracowali i umierali w Koniówce. Mimo, że większą siłę przetrwania wykazywały kobiety, niejaki Jakub Szwac urodzony w 1741 roku, obok Karoliny Zięby z domu Chmenia urodzonej w 1909 i Stefana Lei urodzonego w 1911 roku, był pierwszym stulatkiem wywodzącym się z Koniówki i to właśnie spadkobiercy jego linii utrzymali nazwisko do początków XX wieku.
Księża, w zależności od okresu i osoby prowadzącej rejestr, wpisywali nazwisko rodziny pod różnymi postaciami. Można więc było znaleźć mężczyzn podawanych jako Szwac, Swac, Swacz, także Szwacz, kobiety podobnie lub jako Szwaczówna, Szwaczanka albo Szwaczenka.
Nie wiadomo, skąd przybył i kiedy pojawił się pierwszy przedstawiciel rodu. Nie wiadomo też, w jakiej dziedzinie specjalizowała się rodzina. Chociaż nazwisko wiele nam podpowiada, nie można było w jednoznaczny sposób stwierdzić, czy faktycznie członkowie rodziny zajmowali się krawiectwem i, gdyby to okazało się prawdą, czy było to zajęcie główne, czy też dodatkowe po uprawie pola, wyrębie lasu lub usług na rzecz innych gospodarzy. Krzeptowski-Jasinek wspomina w "Genealogii Rodów Sołtysich na Podhalu" Reginę Szwac alias Zięba wskazując na ewentualne pochodzenie lub koligacje rodzinne Szwaców z rodem Ziębów, a protoplaści rodu Ziębów odnotowani zostali w rejestrach parafialnych jako "plebei" czyli obywatele nie posiadający gruntu, którzy trudnili się rzemiosłem i kupiectwem.

Bogusław Zięba, Koniówka 31.01.2013
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego