SROKA - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

SROKA

Rody
Choć pierwsza wzmianka nazwiska Sroka jawi się w księgach parafialnych Chochołowa dopiero w latach dwudziestych XIX wieku, wiadomo, że ród egzystował wcześniej w Podczerwonem, gdzie dotarł najprawdopodobniej z okolic Bystrego (dziś Stare Bystre). Nazwisko było rozpowszechnione na całym Podhalu i dalej w Galicji.

Charakterystyka rodu
Pierwszy przedstawiciel rodu, Wojciech Sroka przybył do Koniówki z Podczerwonego, podobnie jak drugi – Jan. Obaj poślubili dwie rodowite Koniowianki, ale linia Wojciecha skończyła się na jego potomku.
Jan, natomiast dał podwaliny dla rodu, który wniósł ze sobą egzystujący do dziś przydomek Husar. Niewątpliwie ma to związek z udziałem przodków rodziny w wyprawach wojennych i służbie w oddziałach polskiej kawalerii w XVII lub XVIII wieku lub pod sztandarem austro-węgierskim w XVIII i XIX wieku. Wpływ na aktualny wizerunek rodu Sroków miał syn Jana – Andrzej i jego potomek, również Jan, który poólubił Aleksandrę z domu Fronczysty. Dwaj jego synowie – Józef i Franciszek umocnili pozycję rodziny wydając na świat kolejnych potomków. Członkowie rodu brali aktywny udział w życiu wioski. Wojciech, obok pracy na roli, należał do pionierów zajmujących się skupem i sprzedażą mleka. Józef i Franciszek parali się produkcją cegły. Zaś syn Józefa – Jan jest długoletnim sołtysem Koniówki.

Bogusław Zięba, Koniówka 27.02.2015
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego