SZKODY PO WIELKIEJ WODZIE - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

SZKODY PO WIELKIEJ WODZIE

Aktualizacje > 2013-2014
Powódź, która w maju 2014 przewaliła masy wody przez Koniówkę, postraszyła wówczas poważnie Baranków. Woda wyrwała większą połać ziemi na wysokości ich zagrody i przy największej kumulacji wdarła się za płot grożąc budynkom gospodarczym.

Żywioł
Szaleństwa Czarnego Dunajca do tej pory dawały się we znaki w jego górnym biegu, gdzie rzeka była w mniejszym stopniu regulowana. Wiemy, że w Koniówce w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia układano zabezpieczenia przeciw masom wodnym.
To miało chronić brzegi i tereny wzdłuż rzeki przed zalaniem. Tak było dotychczas. Płytko schodzący lewy brzeg nurtu nie wymagał wówczas regulacji, gdyż z łatwością absorbował i wysyłał wodę w kierunku mostu i pierwszego wodospadu. Pierwsze umocnienia po tej stronie rzeki zainstalowano poniżej gospodarstwa Baranów, około 150 metrów przed mostem.
Powódź majową odbijały jednak zapory prawobrzeżne na wysokości Cornego Brzegu i odsyłały wodę w kierunku Baranków. Kilka dni dłużej wielkiej wody i zagroda mogła paść jej łupem. Na szczęście zabrakło wody w górach i potok z dnia na dzień stawał się mniej groźny. Brzeg wymagał jednak umocnień i naprawy.
W październiku podjęła się tego firma pana Kierni, która w kilka dni przy pomocy ciężkiego sprzętu podniosła i wyrównała teren, równocześnie bacząc by w przyszłości nie doszło do podobnych zagrożeń. Środki na ten cel uzyskano z kasy, która przewiduje katastrofy naturalne na terenie gminy. Aktualnie lewy brzeg Czarnego Dunajca jest uregulowany i umocniony na długości pomiędzy Cornym Brzegiem i mostem.

Bogusław Zięba, Koniówka 25.10.2014
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego