PROGNOZA POGODY - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

PROGNOZA POGODY

Aktualizacje > 2009-2010
Jak przepowiedzieć pogodę na najbliższy rok w Koniówce? Otóż okazuje się, że bardzo łatwo. Wystarczy tylko poszperać w starych książkach lub porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wioski i już jest gotowy schemat postępowania, według którego da się w przybliżeniu określić aurę na cały rok. Niektórzy traktują to z przymrużeniem oka, ale proszę porozmawiać na ten temat z seniorami z Koniówki i dopiero wtedy stwierdzić powagę tej metody.
Metoda
Potrzebne: systematyczność, wprawne oko i za oknem termometr.
Część I
Obserwacja pogody i temperatury powietrza trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem) począwszy od 13 grudnia, czyli św. Łucji do 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia włącznie.
Część II
Obserwacja pogody i temperatury powietrza, trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem) począwszy od 26 grudnia, czyli św. Szczepana do 6 stycznia, czyli Trzech Króli włącznie.
Część III
Przepowiadanie pogody na każdy miesiąc roku polega na odpowiednim łączeniu danych z części pierwszej i drugiej. Część pierwsza jest zapowiedzią dla pierwszej połowy każdego miesiąca. Część druga odpowiada za drugą połowę miesiąca. Np. 13 i 26 grudnia podają prognozę na styczeń, przy czym trzynasty jest dla wszystkich dni do 15 stycznia włącznie, a dwudziesty szósty dla pozostałych dni stycznia i tak dalej aż do 24 grudnia, który odpowiada za pierwszą piętnastkę następnego grudnia i 6 stycznia, który odpowiada za ostatnie dni w nowym roku.Oczywiście sama zdecydowałam się na przełomie 2008 i 2009 na obserwację pogody i w tabelce zamieściłam rezultaty, a poniżej pokusiłam się o zapowiedź pogody na rok 2009 dla Koniówki. Ciekawe, czy się sprawdzi.

Prognoza na rok 2009
  1. Na początku stycznia temperatura była raczej umiarkowana, niebo zachmurzone z przejaśnieniami, bez opadów. Druga połowa stycznia było dość zimno i padał śnieg.
  2. Luty rozpoczął się podobną pogodą, jak styczeń i znów w drugiej połowie odczuliśmy ochłodzenie i wystąpiły opady na przemian z przejaśnieniami.
  3. Początek marca pokaże nam pierwsze oznaki wiosny, ale uwaga na drugą połowę, która mimo braku opadów będzie zimniejsza niż zwykle. Przez cały miesiąc będziemy widzieć chmury i słońce na przemian.
  4. Kwiecień rozpocznie się umiarkowanie i ciepło, ale skończy się raczej zimno.
  5. Na początku maja na niebie pojawi się dużo chmur przy ciepłych temperaturach, natomiast druga połowa pokaże nam słońce, jednak powietrze będzie rześkie, jak na tą porę roku.
  6. Czerwiec rozpocznie się deszczowo i ciepło, a skończy się pogodnie przy temperaturach poniżej oczekiwania.
  7. W lipcu pozwolimy roślinom rozwijać się na deszczu w początkowej fazie miesiąca, by później dopiero zbierać plony.
  8. Początek sierpnia prawie tak samo dobry, jak koniec lipca, natomiast uwaga na koniec miesiąca, który znowu przyniesie nam opady.
  9. Wrzesień będzie kontynuował dzieło końcowych dni sierpnia i dopiero w połowie pozwoli słońcu wyjrzeć zza chmur.
  10. W październiku na przemian deszcz, chmury i słońce oraz całkiem możliwy śnieg, szczególnie pod koniec miesiąca.
  11. Listopad rozpocznie się raczej brzydko i zimno. Prawie przez cały czas nie pojawi się słońce.
  12. Grudzień będzie zimny, pod koniec bardzo zimny z małą ilością opadów.

Zofia Zięba, Koniówka 03.03.2009
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego