ZESPÓŁ „ŚLEBODA” W NIEPOŁOMICACH - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

ZESPÓŁ „ŚLEBODA” W NIEPOŁOMICACH

Aktualizacje > 2017-2018
Coraz większą furorę robi powołany kilka lat temu do życia dziecięcy zespół góralski „Śleboda”, który pod patronatem Koła Związku Podhalan Podczerwone-Koniówka reprezentuje Szkołę Podstawową w Podczerwonem. W tym roku zabłysnął kolejnym koncertem kolęd noworocznych i został docenony przez widzów, raz – gromkimi brawami, dwa – obfitymi datkami na potrzeby zespołu.

Trzech Króli to wspaniała okazja na prezentację umiejętności naszych pociech. Dzieci po raz drugi udowodniły, że tradycje rodzinne i regionalne nie są im obce i zachwyciły strojami, gwarą i śpiewem.
Praca – popłaca. I tak zarobionymi środkami starszyzna Koła i kierownictwo zespołu postanowiło zaskoczyć młodzież z zespołu i zachęcić potencjalnych członków do uczestnictwa w próbach i przedstawieniach w przyszłości. Wybrano Niepołomice i odrestaurowany zamek, który wzniesiono w XIV wieku za Kazimierza Wielkiego, króla Polski.
Oddalony nieco ponad 20 kilometrów od Wawelu, zamek w Niepołomicach przez długi czas spełniał równoległą rolę rezydencji królewskiej. Tym samym mury zamku były świadkiem wydarzeń i decyzji historycznych równie ważnych, jak tych podejmowanych w komnatach królewskich. Przynajmniej do czasu potopu Szwedów, który spustoszył zamek i spowodował jego ruinę. Gruzy i walące się mury straszyły do czasów powojennych, kiedy to zapadła decyzja o odnowie i przywróceniu dawnej świetności.
„Śleboda” wybrała się do zamku kilka dni po oklaskiwanym występie w Podczerwonem. Program to poznanie historii zamku, okolicy i udział w zajęciach edukacyjnych, polegających na aktywnym udziale młodzieży w pogadankach o protoplastach Polaków, o polskim herbie, historii Niepołomic i w zajęciach manualnych, w trakcie których dzieci miały możliwość tworzenia własnych kotylionów.
Wyczerpujący dzień minął bardzo przyjemnie i pozostawił wiele emocji i wspomnień, które drogą pantoflową rozeszły się w kolejnych dniach po szkole i wśród rodziców. Z pewnością przybędzie wielu kandydatów do zespołu.

Bogusław Zięba, Koniówka, 28.02.2017
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego