MOLA - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

MOLA

Rody
Nazwisko Mola wiąże się ściśle z rodem, którego główny odłam pochodzi z sąsiedniego Chochołowa, jednak sięgając głębiej, w oparciu o przesłanki, można pokusić się o stwierdzenie, że pierwszy przedstawiciel rodu przybył na Podhale najprawdopodobniej z Włoch. Tu nazwisko Mola występuje od XIII wieku i jest najczęściej spotykane na świecie. O śródziemnomorskim pochodzeniu Moli z Koniówki świadczyć może charakterystyczna dla tych obszarów uroda niektórych przedstawicieli rodu znanych nam aktualnie.

Charakterystyka rodu
W Koniówce jednak, jako pierwszy pojawił się pod koniec XIX wieku Jan Mola, chłop z Chochołowa, który wziął za żonę córkę z prężniej na owe czasy rozwijającego się tutaj rodu Sęków. Jan osiedlił się na wniesionej w posagu przez żonę ziemi, na której na przełomie XIX i XX wieku postawił drewniany dom utrzymany w bardzo dobrym stanie do dzisiaj.
Rodzina Molów utrzymywała się przede wszystkim z pracy w polu i na gospodarce. Jej przedstawiciele przejawiali także inne zainteresowania, z których stolarstwo, kowalstwo, nauka, czy teologia wyróżniały ich spośród innych mieszkańców Koniówki. Znanym do końca XX wieku stolarzem był syn Jana, Andrzej. Starszy brat Szczepan oprócz stolarstwa zajmował się także kowalstwem i był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej pełniącym kierownicze role w zarządzie. Dwaj najstarsi bracia, Jacek i Władysław najprawdopodobniej w 1925 roku w asyście dwóch innych mieszkańców z Koniówki (od Wawrzyńców i Bartosów) odważyli się wyemigrować do Argentyny, gdzie potomstwa doczekał się młodszy z nich.
Rodzina bardzo religijna, której niezmienne poglądy wykształtowały w najmłodszych pokoleniach osobowości dające przykład prowadzenia życia katolickiego. Ksiądz Jacek Mola jest od wielu lat przełożonym parafii św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, natomiast jego brat Jan, oddany przede wszystkim muzyce, był znanym i cenionym organistą na Podhalu. Na uznanie zasługują także zainteresowania rodziny dziejami i historią regionu i Polski, w tym przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza o wydarzeniach miejscowych, które przez wielu mieszkańców odesłane zostały w niepamięć.
Na przestrzeni ostatnich 100 lat spadkobiercy Jana Moli z Koniówki wiązali się z przedstawicielami nazwisk Fiedor, Kania, Knapczyk, Motyka, Obyrtacz, Sęk, Toczek i Tylka.
Post Scriptum
Szybka reakcja pierwszych czytelników. Dzięki Bolkowi Jarończykowi z Chicago mamy informacje o równie szerokim gronie reprezentantów nazwiska Mola w Hiszpanii. Jedna z pierwszych wzmianek wspomina Pedro de Mola, który przybył tu z Francji już w 1149 roku. Wiadomość uzupełniona jest kopią herbu rodu szlacheckiego Mola, który przedstawia trzy koła przypominające góralskie "bruski". Okazuje się, że jest w tym nieco prawdy, gdyż tłumaczenie włoskiego słowa "mola" daje kamień szlifierski.

Bogusław Zięba, Koniówka 12.12.2013
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego