LUDWIK - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

LUDWIK

Rody
Mniej więcej jeden wiek w Koniówce żyli i pracowali przedstawiciele rodu Ludwik, którego nestor przybył z Odrowąża. Rodzina nie posiadała żadnych dóbr i utrzymywała się jedynie z pracy u zamożnych gospodarzy. Jedyną własnością, na którą ciężko zapracował pierwszy przedstawiciel nazwiska była niska, szeroka na około cztery i długa na sześć metrów chata w centrum Koniówki.
Charakterystyka rodu
Jan Ludwig w poszukiwaniu pracy przybył do Koniówki i znalazł zatrudnienie u Mikołaja Habernego, który udzielił mu także schronienia. Jan był nieślubnym i prawdopodobnie niechcianym dzieckiem w Odrowążu, dlatego już w młodym wieku opuścił rodzinną wioskę. Najprawdopodobniej pracował bardzo sumiennie przez wiele lat u Mikołaja i jego rodziny, gdyż po jego ślubie Haberni wydzielili mu skrawek ziemi, gdzie postawił niski, jednoizbowy dom. W międzyczasie Księgi Parafialne w Chochołowie odnotowały spolszczenie jego nazwiska i kolejni potomkowie nie nazywali się już Ludwig, tylko Ludwik.
Rodzina jednak nie potrafiła odnaleźć się w Koniówce i mimo, że jej przedstawiciele byli tu przez jeden wiek, nie zwrócili na siebie uwagi przedsiębiorczością i nie byli uznawani za fachowców w jakiejkolwiek dziedzinie. Pracowali, jak ojciec, służąc bogatszym gospodarzom, a dorastając myśleli o innych miejscach, gdzie mogliby zarabiać godniej na życie. Rodzina nie posiadała żadnych dóbr ziemskich i utrzymywała się jedynie z pracy u zamożnych gospodarzy. Jedyną własnością, na którą ciężko zapracował pierwszy przedstawiciel nazwiska była niska, szeroka na około cztery i długa na sześć metrów chata w centrum Koniówki.
Wprawdzie Ludwikowie pomoc dostawali jeszcze od rodziny Leja Józuś, z której wywodziła się żona Jana, ale już wkrótce dwaj synowie Jana opuścili Koniówkę. Pierwszy wyjechał do USA, gdzie jego spadkobiercy żyją do dziś (kilka lat temu jeden z nich korespondował ze mną w poszukiwaniu swoich korzeni), a drugi mieszkał jeszcze przez jakiś czas w rodzinnym domu, ale po II wojnie światowej sprzedał cały dobytek i udał się wraz z rodziną w głąb Polski i ziem odzyskanych. W latach pięćdziesiątych XX wieku jego dzieci widywane były jeszcze kilka razy w Koniówce.

Bogusław Zięba, Koniówka 13.03.2013
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego