KWAK - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

KWAK

Rody
Zanim pierwszy przedstawiciel nazwiska Kwak pojawił się i osiadł na stałe w Koniówce, wielu z nich żyło w okolicy już od kilkudziesięciu, może nawet kilkuset lat. Można ich było zastać w Starem Bystrem, Rogoźniku, Czarnym Dunajcu, Dziale i Podczerwonem.

Charakterystyka rodu
Najstarszy zapis sołecki z 15 marca 1720 roku uwzględnia Jana Kwaka jako jednego ze świadków spisywanego testamentu przez pierwszego sołtysa podczerwińskiego z rodziny Lejów, Kazimierza.
Inne dokumenty i zapisy w księgach parafialnych Podhala oraz w rejestrach prawnych i wpisach gruntowych opracowane w publikacjach Krzeptowskich-Jasinków, wymieniają najczęściej przedstawicieli nazwiska Kwak jako pojedyńcze osoby spotykane w kręgu sołtystwa podczerwińskiego i państwa czarnodunajeckiego. Ciekawostka dotycząca tego nazwiska pochodzi z przełomu XIX i XX wieku z rejestrów statków pasażerskich emigrantów podążających do Ameryki. Otóż według ksiąg pokładowych pewien odłam rodu żył od dawna także w Holandii.
Pionierzy rodziny, którzy osiedlili się w Koniówce, przybyli tu najprawdopodobniej w połowie XIX wieku. Ich korzenie sięgają Podczerwonego i Rogoźnika. Najpierw podejmowali się prac w obejściu innych gospodarzy i na własnej roli. Jeden z najbardziej przedsiębiorczych przedstawicieli rodu, Tomasz Kwak, prowadził młyn, który odziedziczył po teściach. Niezależnie od tego, w roku 1923 wybrał się “za wielką wodę” w poszukiwaniu lepszych zarobków. Po drugiej wojnie światowej jego zięć, Stanisław Baran starał się przywrócić i prowadzić młyn na nowo, lecz po kilku latach zaniechał tej pracy. Drugi zięć, Franciszek Knapczyk w 1980 zagrał jedną z głównych ról w filmie pt. “Ród Gąsieniców”.
Nie do końca wiadomo, czy Apolonia, urodzona w 1844 roku była siostrą wspomnianego obok niej Jakuba, gdyż księgi parafialne nie wymieniają jednoznacznie jego rodziców. Pewnym jednak jest, że to właśnie Jakub był protoplastą rodu Kwak z Koniówki, natomiast Apolonia dała później liczne potomstwo jednemu z odłamów rodziny Ziębów. Zaś młodsze pokolenia kobiet wychodziły za mąż za rówieśników z rodzin Baran, Czarniak, Gocał, Knapczyk, Kowalczyk, Leja. Uwagę zwraca także fakt, że ród Kwaków (szczególnie młodsze pokolenia) nie był zbyt mocno związany z tradycją “więzów góralskich”, gdyż wielu przedstawicieli zawierało małżeństwa i osiedlało się daleko od domu rodzinnego.

Bogusław Zięba, Koniówka 09.10.2013
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego