JASEŁKA - KOLĘDNICY PRZY SAŁASIE - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

JASEŁKA - KOLĘDNICY PRZY SAŁASIE

Aktualizacje > 2019-2020
Styczeń przywitał nas obfitymi opadami śniegu i tradycyjnym już przedstawieniem jasełek góralskich w wykonaniu dzieci z zespołu "Śleboda" działającego przy szkole podstawowej w Podczerwonem. Spektakl pt. “Kolędnicy przy sałasie” odbyło się 27 stycznia na sali rozrywkowej remizy OSP Koniówka.
Zanim jednak jasełka wystawione zostały w Koniówce, kilka innych, uwieńczonych sukcesem, występów miało miejsce 8 stycznia w Podczerwonem w tutejszym kościele z okazji święta Trzech Króli, 11 stycznia na XXI Gminnym Konkursie Jasełek i Grup Kolędniczych w Czarnym Dunajcu i 13 stycznia w Bystrej Śląskiej na Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Beskidzkiej Bitwie na Kolędy.
Wszystko w niespełna 19 dni. Zespół “Śleboda” przygotowany został przez instruktorów Karolinę Piszczek, Krzysztofa Długopolskiego i Dawida Motora-Greloka. Dzieci zaprezentowały jasełka nawiązujące do tradycji chodzenia po domach po kolędzie.

Treść
Najpierw aniołowie proszą o zezwolenie na wejście, po czym zza ich pleców wyłaniają się kolejne postacie. Baca i juhasi opowiadają o swojej pracy, zmęczeni pasterze zasypiają, ale wkrótce budzą ich aniołowie niosąc dobrą nowinę. Pasterze ruszają z darami do Jezusa i próbują przekonać sceptycznie nastawionego do tej nowiny włóczęgę. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. "Na kondrackiej holi o północy", "Jezusa narodzonego", "Gore gwiozda Jezusowi", "Oj, maluśki, maluśki".

Bogusław Zięba, Koniówka 30.01.2019
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego