HARBUT - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

HARBUT

Rody
Koniowiański odłam rodu Harbutów założył przybyły z Czarnego Dunajca Jan, a jego wnuk Stefan zadbał szczególnie o wpisywanie nazwiska w księgach parafialnych. Miał trzy żony i 17 dzieci. Mieszkał z rodziną w zbudowanym przez siebie jedno-izbowym domku na zachodnim skraju Koniówki.
Charakterystyka rodu
Większość potomstwa Stefana ze względu na warunki bytowe i panujące choroby zmarła w młodym wieku. Kilku najbardziej odpornych przetrwało niedolę, ale w zasadzie wszyscy opuścili Koniówkę zakładając rodziny w innych miejscowościach. Jedynym, który został na ojcowiźnie, był Tomasz, ale jego życie potraktowało w sposób najbardziej okrutny. Za odmowę współpracy i sprzeciwianie się okupantowi w czasie II wojny światowej w 1943 roku został zastrzelony przez Niemców za przynależność do partyzantki. Wcześniej zdążył zbudować dla swojej rodziny dom w centrum Koniówki i wraz z młodszym bratem - Michałem działać w miejscowym zastępie straży pożarnej. O Tomaszu Harbucie pisałem szczegółowo w Aktualizacji 08.01.2014.
Aktualnie nikt w Koniówce nie nosi już tego nazwiska. Rodzina opuszczała sukcesywnie wioskę rozjeżdżając się po Polsce i całym świecie.

Bogusław Zięba, Koniówka 09.06.2015
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego