FIEDOR - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

FIEDOR

Rody
Fiedor to nazwisko, które w Koniówce trwało tylko przez trzy pokolenia, jednak ze względu na intensywny udział poszczególnych członków rodziny w życiu gromady, stało się jednym z wizytówek wioski. Przybysz z Budapesztu, przyjęty jako chowaniec do rodziny Kowalaków, był muzykantem i jednym z założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniówce. Jego syn był muzykantem, strażakiem, myśliwym, prywatnym przedsiębiorcą i największym w dziejach Koniówki organizatorem sportu. Zaś kolejny potomek to znany sportowiec, który reprezentował barwy Polski w biathlonie.

Charakterystyka rodu
Franciszek Fiedor urodził się w polsko-węgierskiej rodzinie w Budapeszcie. Do Koniówki dotarł jako młody chłopak i został przyjęty przez bezdzietne małżeństwo Kowalaków.
Najprawdopodobniej jego dziad lub ojciec Stanisław byli znani w okolicy, gdyż nazwisko Fiedor przewija się w koligacjach rodzinnych w Czarnym Dunajcu i Podczerwonem już na początku XIX wieku. Być może jeden z nich zmuszony był wyjechać w poszukiwaniu lepszego życia i osiadł w Budapeszcie, jednak trudna sytuacja rodzinna po pewnym czasie zadecydowała o wysłaniu potomka w rodzinne strony.
Bezdzietne małżeństwo sołtysa Kowalaka i Reginy z domu Pilch przyjęło Franciszka Fiedora najpierw na służbę, by później zaakceptować go jak własnego syna, który wkrótce dał się poznać jako dobry muzykant i organizator życia gromady. Poza tym Franciszek zwracał uwagę na uchybienia i nieprawidłowości w postępowaniu niektórych mieszkańców wioski, był jednym z założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniówce i radnym w Gromadzkiej Radzie Narodowej.
Jego pierworodny stał się najlepszym organizatorem życia gromady w Koniówce. Wojciech Fiedor, obok pracy na roli, był muzykantem, strażakiem, myśliwym, producentem gontów i przedsiębiorcą dostarczającym prąd, który wytwarzał w małej elektrowni wodnej w Łęgu w tzw. “Budzie”. Jednak największym polem popisu Wojciecha był sport i założony przez niego klub LZS Tatry, o którym wspomina Aktualizacja 04.04.2013 na naszej stronie.
Zięciem Franciszka Fiedora był Stanisław Frączysty z Chochołowa, znany kurier tatrzański (ps. Sokół), który między innymi w roku 1941 przeprowadził przez zieloną granicę marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego podążającego z Budapesztu do Warszawy.
Syn Wojciecha, Andrzej Fiedor, płynąc na fali zorganizowanej przez ojca, spróbował swoich sił w sporcie i tu spawdził się w stu procentach. Wraz z kilkoma rówieśnikami trenował biegi narciarskie, skoki i wreszcie biathlon, był zawodnikiem LZS Tatry Koniówka, WKS Legia Zakopane i reprezentantem Polski w latach 1968-1974.
O kobiety z rodu Fiedorów zabiegali kawalerowie z rodzin Frączysty, Obyrtacz, Sęk, Zięba i Mola. Nazwisko Fiedor najczęściej występowało w Czarnym Dunajcu, Pieniążkowicach, także w Odrowążu, Ratułowie, Dzianiszu, Białym Dunajcu i Białce, a dalej w Skawie, Chrzanowie i Koniakowie.
Bogusław Zięba, Koniówka 08.09.2013
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego