DYREKTOR - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

DYREKTOR

Aktualizacje > 2011-2012
21 września 2012 zmarł wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem z filią w Koniówce. Jan Możdżeń przeżył 88 lat, był nauczycielem, wychowawcą, strażakiem, przewodnikiem tatrzańskim i radnym. Był jednym z pomysłodawców budowy nowej szkoły dla dwóch wiosek - Podczerwonego i Koniówki. Pamiętamy go ze szkoły, z wycieczek krajoznawczych po regionie i Polsce.

Ze Spytkowic do Podczerwonego
Jan Możdżeń urodził się 23 września 1923 roku w Spytkowicach. Zapisał nam się w pamięci jako długoletni nauczyciel, kierownik i dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem z filią w Koniówce. Interesował i szkolił się przede wszystkim w dziedzinie historii i aktualnych wydarzeń w regionie i w kraju, by nabytą wiedzę przekazywać młodszym pokoleniom.
Pracę zawodową rozpoczął wraz z żoną Marią najpierw w Czerwiennem, by w 1952 roku przenieść się na stałe do Podczerwonego. Tu uczył historii i wychowania obywatelskiego oraz pełnił funkcję kierownika, potem dyrektora szkoły. Miał duszę sportowca i obok wspomnianych przedmiotów podjął się prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Szybko zorientował się, że młodzież góralska ma bardzo dobre predyspozycje ruchowe i w związku z tym nawiązał bliskie kontakty z WKS Legia, klubem narciarskim w Zakopanem i Kościelisku. Od tej pory uczniowie szkoły w Podczerwonem i Koniówce mogli brać udział w specjalistycznych treningach narciarskich wyposażeni w sprzęt oferowany przez wspomniany klub. Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy kilku niezorganizowanych działaczy z obu wiosek nazwiska rodem z Podczerwonego i Koniówki, począwszy od lat 50-tych kojarzone były ze sportem zimowym. Mieliśmy skoczków narciarskich, biegaczy i biathlonistów, którzy niejednokrotnie zdobywali trofea na arenie krajowej i zagranicznej.
Dyrektor zapisał się w kartach Podczerwonego także jako sprawny organizator Ochotniczej Straży Pożarnej Podczerwone. Był aktywnym członkiem tej organizacji, a obdarzony zaufaniem strażaków, na przełomie lat 50/60 wybrany na jej prezesa. Kochał góry - miał uprawnienia przewodnika tatrzańskiego i z wielkim zaangażowaniem prowadził w Tatry uczniów i zapraszał do udziału także starszych mieszkańców Podczerwonego i Koniówki. Organizował wycieczki krajoznawcze na terenie Podhala i Polski, których uczestnicy do dziś są w posiadaniu fotografii z tego okresu. Widzimy na nich Możdżenia w otoczeniu uczniów pod Wawelem, z grupą młodzieży i dorosłych w Wieliczce, w Warszawie i wielu podobnych w polskich górach.

Praca dla gromady i emerytura
Brał czynny udział w życiu regionu pełniąc funkcję radnego w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Podczerwonem i Chochołowie angażując się w sprawy dotyczące bliskiej mu oświaty i wychowania młodych pokoleń. W latach 60-tych prowadził zajęcia sporowo-ruchowe w Szkole Przysposobienia Rolniczego w Koniówce, a w roku szkolnym 1965/66 był jej kierownikiem. W roku 1975 rozpoczął budowę nowej szkoły, wspólnej dla obu wsi – Podczerwonego i Koniówki – szkoły nowoczesnej i przestronnej, której zakończenie budowy zaplanowano wówczas na 100-lecie szkolnictwa w Podczerwonem (1889-1989). Jak wiemy, przecięcia wstęgi dokonał w 1987 roku jeden z jego następców - dyrektor Zdzisław Duraj.
Po 35 latach pracy nauczycielskiej, w 1984 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał wraz z żoną na stałe w Zakopanem. W 1993 roku przeżył tragedię rodzinną tracąc przedwcześnie jedną z ukochanych córek.
Jan Możdżeń, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem z filą w Koniówce, zmarł 21 września 2012 roku w wieku 88 lat. Msza święta żałobna oraz uroczystości pogrzebowe odprawione zostały w dniu 25 września 2012 roku o godzinie 12:00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Ostanią drogę przebył w towarzystwie najbliższej rodziny i wielu przyjaciół i znajomych. Uroczystość uświetnili przedstawiciele oświaty z Czarnego Dunajca, nauczyciele i dyrektorzy z okolicznych szkół, uczniowie starsi i młodsi, ksiądz Jan Kubiś z Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem, a także oficjalne delegacje OSP Podczerwone i Koniówki.

Bogusław Zięba, Koniówka 14.12.2012
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego