PO PRACY W POLU - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

PO PRACY W POLU

Aktualizacje > 2011-2012
Dożynki to tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż i święto dziękczynienia za obfite plony pozwalające ze spokojem myśleć o przyszłości. Po gminnym hołdymasie w sierpniu w Czarnym Dunajcu, przyszła pora na Dożynki Parafialne w Chochołowie. Zapraszam do reportażu Bożeny Sroki w i przeglądu jej zdjęć w fotogalerii.

Plony
Dożynki to tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż i święto dziękczynienia za obfite plony pozwalające ze spokojem myśleć o przyszłości. Po gminnym hołdymasie w sierpniu w Czarnym Dunajcu, przyszła pora na Dożynki Parafialne w Chochołowie.
W niedzielę 9 września odbyły się coroczne Dożynki Parafialne w Chochołowie, w których wzięli udział mieszkańcy parafii Chochołowa oraz sąsiadujących wsi. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się wymarszem przedstawicieli Chochołowa, Koniówki i Zagród spod remizy do kościoła. Na czele szła muzyka góralska, następnie sztandary niesione przez dzieci, przedstawicieli Związku Podhalan, Chochołowa oraz Koniówki, później dzieci niosące duży różaniec zrobiony z jabłek oraz wieńce. Pierwszy wieniec mieszkańców wsi Chochołów przedstawiał dzwon z plonami ziemi: warzywami oraz zbożami. Drugi wieniec mieszkańców Koniówki, przedstawiał górala składającego dary przed obrazem Matki Bożej Ludźmierskiej. Ostatni kosz z warzywami, trawami oraz chlebem nieśli mieszkańcy Zagród. Msza Święta odbyła się w kościele św. Jacka w Chochołowie o godzinie 11.00.

Zabawa
Dalsza część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 15.00 na placu obok remizy OSP Chochołów. Na scenie występowały różne zespoły góralskie, odbywały się konkursy dla dzieci (rzucanie lotkami do kosza), dla kobiet (obieranie ziemniaków i tarcie ich do kubka na czas) oraz dla mężczyzn (dwie osoby przecinały piłką ręczną drzewo na czas). Około godziny 18.00 wystąpiły psy bacowskie ze swoimi właścicielami, miały za zadanie pokonanie toru przeszkód. O godzinie 20.00 rozpoczęła się zabawa na remizie. Po zakupieniu biletu można było wejść na remizę, tańczyć przy zespole góralskim.
Wszyscy mieszkańcy i goście mogli miło spędzić popołudnie oglądając występy, siedząc przy stoliku oraz rozmawiając ze znajomymi. Znalazło się też coś dla spragnionych oraz głodnych, a mniejsze dzieci mogły zjeżdżać z dmuchanej zjeżdżalni.

Bożena Sroka, Koniówka 17.09.2012
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego