BRACHA PRZY ROBOCIE - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

BRACHA PRZY ROBOCIE

Aktualizacje > 2013-2014
 
Nadeszło to, co przepowiadałem w relacji o halnym z poprzedniego roku i chłopi ruszyli do lasu. Ale nie po świeże powietrze i grzybki, jak podsumował swój wypad między powalone drzewa w Dolinie Chochołowskiej Jasiek Obyrtacz, właściciel firmy budowlanej Bracha.
Zwózka drzewa
Tym razem wyprawa wiązała się z pracą w trudno dostępnym terenie i sprzątaniem drzew powalonych przez halny w okresie świąt 2017 roku. Wyposażenie to piły, siekiery i ciężki sprzęt do ściągania i układania drzewa. Załoga zaś, to szef, paru pracowników i chętne do pomocy dzieci szefa.
Wiadomo, że nie tylko Obyrtacz wybrał się po powalone drzewa, większość mieszkańców Koniówki ma udziały we Wspólnocie Leśnej i jeszcze więcej z pozostałych wiosek członkowskich. Wszyscy za niewielką opłatą mogli teraz ruszyć ze zbiórką przydziałowej ilosci drzewa.
O tym, że praca w lesie jest bardzo ciężka, nie trzeba nikomu mówić. Nachylenie stoku, często powalone i przełożone jak bierki drzewa, błoto, czasem śnieg, to przeszkody, które wymagają wielkiego wysiłku i przy tym zachowania ostrożności. Nie wszędzie można wykorzystać ciężki sprzęt, wiele robót wykonuje się ręcznie z wykorzystaniem koni i prostych dźwigni.
Firma Bracha żyje z drzewa, dlatego jej przedstawiciele często widywani są przy zwózce drzewa, które na dalszym etapie wykorzystywane jest przez nich do robót ciesielskich. Oba zajęcia, zwózka drzewa i budowa domów są bardzo wymagające, oba raczej na świeżym powietrzu, ale przy pierwszym – dozując odpowiednio czas i siły – można znaleźć też grzybki.

Bogusław Zięba, Koinówka 30.04.2014
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego