"BLECHHAMMER" - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

"BLECHHAMMER"

Historia > 13 IX 1944
Mamy następną książkę. W listopadzie tego roku wyszła publikacja mojego syna pt. „Blechhammer”, ISBN: 9780981682075, która obszernie wyjaśnia zdarzenie z września 1944 roku. Przypominam: rozbił się wtedy bombowiec amerykański na śtrece, na terenach należących do Koniówki. Wówczas wydarzenie było szeroko komentowane, ale też bardzo szybko zapomniane i wydawało się, że historia bombowca # 44-6412 i jego załogi odejdzie na zawsze w niepamięć. Książkę można zakupić na stronie internetowej wydawnictwa DSP i księgarni internetowej Amazon oraz wielu innych.
Wersja polska
13 września 1944 roku, na terenach należących do Koniówki rozbija się nieznany samolot. Załoga ratuje się skacząc na spadochronach, jednakże część lotników (wszyscy Amerykanie) dostaje się w ręce Niemców, którzy szybko docierają na miejsce wypadku; pozostałej części udaje się z pomocą miejscowej ludności uniknąć łapanki. Na miejsce wypadku docierają także mieszkańcy najbliższych wiosek i wkrótce wiadomość o rozbitym bombowcu amerykańskim rozchodzi się po okolicy. Opowieści snują się jeszcze przez pewien czas, ale wnet zostają zapomniane na ponad pół wieku. Dopiero na początku nowego milenium rozchodzą się nowe pogłoski i artykuły o samolocie.
Ja wyrosłem w Koniówce i tak samo, jak moi rówieśnicy znałem pobieżnie historię samolotu, ale nigdy nie interesowałem się szczegółami dotyczącymi jego pochodzenia. Nie interesowały mnie także losy jego załogi i dopiero sprzeczne artykuły w ostatnich latach rozbudziły moje zainteresowania tak bardzo, że postanowiłem dociec prawdy.
W bardzo szybkim czasie dotarłem do historycznych materiałów dotyczących samolotu i jego obsady i poznałem losy każdego z lotników przed i po katastrofie. Rozmawiałem z wieloma świadkami zdarzenia i udało mi się dotrzeć do pięciu byłych członków załogi, którzy aktualnie żyją w Stanach Zjednoczonych.
W trakcie poszukiwań zauważyłem, że posiadam wystarczającą ilość materiału, by opisać historię ostatniego lotu załogi Latającej Fortecy. W pierwszej wersji miało to być opracowanie dla mieszkańców z okolic katastrofy w języku polskim, jednakże Amerykanie, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i opowiadali swoje przeżycia przekonali mnie do utworzenia, obok wersji polskiej, także wersji angielskiej. Życzenie to spełniłem i prezentuję książkę pt. „Blechhammer” opisującą lot B-17, który zakończył się katastrofą na nasypie kolejowym w Koniówce.

English version
On September 13, 1944, a large, unknown airplane is crashing near to Koniówka in southern Poland. The ten crew members save themselves by using their parachutes, but some of them--all Americans--are soon captured by the Germans who approached the crash site; the others find themselves among people willing to hide them and help them escape the Nazi Germans. The local residents are also here and the event which, during the following few months, would be widely discussed, would ultimately then be forgotten for more than half a century. Tacit collusion and lack of interest in the crash of the American bomber, a B-17, became the subject which finally raised public attention in the beginning of the new millennium.
I grew up in Koniówka, and I knew, as all my peers, the story about the airplane but I didn’t care about the type of aircraft or its origin. I was not interested in the real reason of crash and if any or how many crew members were onboard until I read contradictory articles in the local newspapers few years ago. They moved me to find out the truth.
In a short time, I got the historical files about the aircraft and learned the fate of each crew member before and after the crash. Soon, I was talking to many witnesses of the event and eventually I was lucky to find in the United States five airmen from the crew.
During my research, I realized that I possessed enough material to write the history of the last flight of the Flying Fortress. The history needed to be in Polish for the locals in the area of the crash. But Americans who believed in my intentions and told their stories to me made me want to create the English version too. I made their wishes come true and now I am glad to present the book, “Blechhammer,” which tells about the last flight of the B-17 that crashed on the railroad bank in Koniówka.
ISBN: 9780981682075
Bogusław Zięba, Koniówka 12-05-2009
©
koniowka.info
Kontakt:
abeiz@gmx.net
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego