I Eedycja - 2009
W listopadzie 2009 roku, w nieograniczonym nakładzie, wyszła moja publikacja pod tytułem "Blechhammer". Na zawartość tej książki złożyły się przede wszystkim wspomnienia pięciu żyjących członków załogi (z dziesięcioosobowego składu) i dokumenty historyczne, ale także wspomnienia wielu mieszkańców Koniówki oraz innych miejscowości z Podhala i Orawy, także tej słowackiej.
W międzyczasie kilku uczestników zdarzeń, którzy pomagali mi w pracy nad książką zabrało na zawsze swoje wspomnienia (w tym trzech członków załogi) odchodząc od nas na przeciągu ostatnich dwóch lat. Liczba świadków, ze względu na ich podeszły wiek kurczy się w zastraszającym tempie i prawdziwa historia ostatniego lotu bombowca B-17 44-6412, jego misji i losów załogi dążyła ku zapomnieniu. Zastanawiałem się, czy bylibyśmy w stanie odtworzyć zdarzenia sprzed prawie siedemdziesięciu lat bez pomocy jakichkolwiek świadków tych wydarzeń.
Prawdopodobnie nie.
Dlatego doszedłem do wniosku, że praca moja przeprowadzona była dosłownie w ostatniej chwili, co uchroniło ten mały epizod historyczny od zapomnienia lub wypaczenia przez podawanie fałszywych informacji. Groziła nam niewiedza na temat, kim byli ludzie na pokładzie Latającej Fortecy, jak trafili do Europy, skąd startowali do swoich misji, czy przeżyli ostatnią misję, a jeżeli tak, jakimi drogami trafili do swoich domów. Nigdy nie poznalibyśmy, jakie przeszkody załoga napotkała w powietrzu, jak reagowali Niemcy i czy którykolwiek z nich przyczynił się do katastrofy w Koniówce. Nie wiedzielibyśmy, dlaczego jednym z celów nalotu był Blechhammer, dlaczego załoga była zmuszona do ewakuacji, a samolot rozbił się na śtrece w Koniówce.
II Eedycja - 2011
Pierwsze wydanie mojej książki pod tytułem „Blechhammer” opublikowane zostało w Stanach Zjednoczonych, co przyczyniło się do tego, że nie była osiągalna dla zainteresowanych na Podhalu i Orawie. Wysoka cena i koszty przesyłki także nie zachęcały do zakupu czytelnika mieszkającego w Polsce. Ze względu na zawartość historyczną dotyczącą naszego regionu, przez cały czas żyłem ze świadomością, ze "Blechhammer" jest pozycją, która powinna zająć miejsce w zbiorze każdego czytelnika i miłośnika historii Podhala i Orawy, tym bardziej, że sprawa dotycząca ostatniego lotu samolotu z Koniówki zdawała się coraz bardziej niknąć we mgle wspomnień i odchodzić z uczestnikami zdarzeń z 1944 roku.
W związku z tym, w porozumieniu z Urzędem Gminy w Czarnym Dunajcu i Centrum Kultury i Promocji tejże Gminy oraz pomocy Agencji Reklamowej DETEPE Studio z Nowego Sącza, zdecydowałem się na ponowienie wydania książki w celu rozpropagowania jej wśród najbardziej zainteresowanych.
Drugie wydanie książki pt. „Blechhammer” będzie do nabycia w ograniczonym nakładzie w księgarniach na południu Polski, a także bezpośrednio w moim domu rodzinnym. Cena za jeden egzemplarz jest przystosowana do rynku polskiego, czym mam nadzieję obudzić zainteresowanie wśród szerszych kręgów czytelników na Podhalu i Orawie.
Zamówienia można składać od dzisiaj u mojej Mamy, w Koniówce i u mnie pod abeiz@gmx.net. Jak już wyżej wspomniałem, to wydanie ma ograniczoną ilość egzemplarzy, co jednak nie świadczy o całkowitej wyprzedaży, gdyż pierwsze, nieograniczone wydanie książki jest nadal w handlu do nabycia przez zagraniczne strony internetowe.
Bogusław Zięba, Koniówka 16.12.2011