HAROLD E. BEAM - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

HAROLD E. BEAM

Historia > 13 IX 1944
Harold E. Beam był strzelcem pokładowym na Latającaj Fortecy, która rozbiła się na nasypie kolejowym w Koniówce w 1944 roku. Po zrzuceniu ładunku i wymianie ognia z niemieckimi myśliwcami wyskoczył z opadającego bombowca lądując na płocie w Piekielniku i raniąc się lekko w nogę. Pomocy udzielili mu policjanci słowaccy, którzy ukryli go przed Niemcami w piwnicy swojego posterunku, skąd przeprowadzono go do kompanów, którzy znajdowali się już w Jabłonce. Kilka dni później razem z Hanslerem, Sternbeckiem i Suhlingiem trafił do oddziału AK w Starych Wierchach przy Obidowej.
Wspomnienie
Harold E. Beam urodził się 7 lutego 1921 roku w Vermilion w stanie Illinois. Po ukończeniu szkoły średniej w Hoopeston przyjął się do obsługi stacji benzynowych i parkingów w rodzinnym mieście. Był blondynem średniego wzrostu, był dowcipny, miły, pomocny, ale ciężkiego charakteru. Jeszcze przed służbą wojskową ożenił się z Barbarą, a do poboru stanął w Chicago we wrześniu 1942 roku i po wstępnym przeszkoleniu skierowany został do walki z Japończykami.
Zanim dołączył do załogi Robsona w Ardmore w stanie Oklahoma, miał już na koncie kilka zestrzelonych Mitsubishi Zero. Miał, zatem doświadczenie, którym mógł się podzielić z przyszłymi członkami załogi. Jako dobry strzelec objął stanowisko po lewej stronie na pokładzie B-17, którym dowodził podporucznik Robson. Przeszedł przygotowania do wojny w Europie i po ich ukończeniu przeprawił się z załogą na południe Włoch z przydziałem do bazy lotniczej 483 Grupy Bombowej w 817 Eskadrze w miejscu zwanym Sterparone.
Pierwszą misję bojową z ziemi włoskiej odbył 22 lipca 1944 roku uczestnicząc w locie nad Ploesti, niemieckiej rafinerii w Rumunii. Brał udział w około dwudziestu nalotach bombowych na terenie całej Europy.
13 września 1944 roku wsiadł po raz ostatni na pokład B-17. Była to Latająca Forteca nr 44-6412, która została uszkodzona bezpośrednio po zrzuceniu ładunku na cel wyznaczony na ten dzień. Około 30 minut później Beam był zmuszony ewakuować się wraz całą załogą. Opuścił samolot przez luki bombowe jako czwarty i wylądował ze spadochronem w centrum Piekielnika, wówczas słowackiej miejscowości na Orawie. Został przejęty i ukryty przez żandarmerię słowacką i w trakcie nocy przeprowadzony do miejsca, skąd następnego dnia wyruszył wraz z trzema członkami załogi i dwoma przewodnikami do polskiego oddziału partyzanckiego ukrywającego się w lasach w pobliżu Nowego Targu.
Przebywał ponad cztery miesiące z polskim ruchem oporu przemieszczając się stopniowo w kierunku Szczawy. W trakcie pobytu w lesie był wykonawcą wyroku, który Armia Krajowa nałożyła na jednego ze zdrajców służących w wojsku niemieckim.
Początkiem lutego, po przejściu frontu radzieckiego przeszedł wraz z pozostałymi członkami załogi pod opiekę Sowietów i w marcu mógł wpisać się na listę pokładową okrętu wypływającego z Odessy do Port Fuad w Egipcie, który transportował byłych jeńców wojennych i uciekinierów. Do Włoch dotarł końcem marca i po zdaniu raportu o ucieczce mógł odpłynąć do Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie
W USA, podbnie jak pozostali, przez sześć miesięcy przebywał w obozie adaptacyjnym, nim przeszedł do rezerwy i mógł zobaczyć znów swoją żonę. Po wojnie jego życie związane było z posiadłościami w dwóch stanach, Illinois i Floryda. Zmarł 9 lipca 1995 roku w Tampie na Florydzie, a pochowany został na Floral Hill Cemetery w Hoopeston w stanie Illinois, w miejscu gdzie wcześniej spoczęła jego żona.

Bogusław Zięba, Koniówka 13.09.1914
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego